Zmiany w leasingu i amortyzacji kosztów – co warto wiedzieć?

2019.04.01

2 minuty i 35 sekund

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Zmiany w leasingu i amortyzacji kosztów - na czym polegają?
  • Zmiany w leasingu i amortyzacji - kto stracił, a kto zyskał?
  • Kto zyskał?
  • Leasing drogiego samochodu nadal korzystnym rozwiązaniem?
Niniejszy artykuł pod tytułem Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Rok 2019 przynosi nam wiele zmian dla wszystkich przyszłych właścicieli samochodów. W naszym artykule objaśniamy, na czym polegają zmiany w leasingu i amortyzacji kosztów.

Zmiany w leasingu i amortyzacji kosztów – na czym polegają?

  • Samochody użytkowane wyłącznie firmowo – kosztem nadal jest 100% wydatków eksploatacyjnych, czyli serwis, naprawy, czy paliwo
  • W przypadku aut używanych zarówno firmowo, jak i prywatnie, kosztem jest 75% wydatków eksploatacyjnych
  • Podniesiony został limit amortyzacji w przypadku nabycia pojazdów osobowych – do 150 tys. zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych. Limitem tym został objęty leasing operacyjny pojazdów osobowych.
  • Wydatki związane z leasingiem nie zostały objęte limitem 75% zaliczenia w koszty. Zastrzeżono jednak, że jeżeli w racie leasingu zawarte są opłaty eksploatacyjne, to ta część jest objęta limitem 75%, koszt finansowania już nie.

Zmiany w leasingu i amortyzacji – kto stracił, a kto zyskał?

Na zmianach stracili przede wszystkim przedsiębiorcy, który wykorzystują samochody zarówno dla celów firmowych, jak i prywatnych. Od 2019 r. mogą bowiem zaliczać w koszty uzyskania przychodu jedynie 75% wydatków eksploatacyjnych. Oznacza to wzrost podstawy do opodatkowania. Zmiana ta dotyczy wszystkich, a nie tylko tych, którzy kupią lub wezmą w leasing auto dopiero w tym roku.

Stracili również przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na auto powyżej 150 tys. zł (225 tys. przy aucie elektrycznym). Kosztem uzyskania przychodu jest dla nich tylko ta część czynszu inicjalnego i każdej raty, która proporcjonalnie do ceny samochodu nie przekracza tej kwoty.

Zmiany w leasingu i amortyzacji nie będą też dobre dla sprzedających nie w pełni zamortyzowany samochód osobowy, który w momencie zakupu kosztował więcej niż 150 tys. zł.

Kto zyskał?

Zyskali przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy posiadają, chcą kupić, bądź wziąć na kredyt samochód droższy niż ok. 86 tys. zł, ale tańszy niż 150 tys. zł (lub 225 tys.) Stanie się to dzięki podniesieniu limitu amortyzacji pojazdów osobowych.

Ci, którzy zawarli umowy przed 1 stycznia 2019 r., będą mogli nadal zaliczać koszty na starych zasadach.

Leasing drogiego samochodu nadal korzystnym rozwiązaniem?

Zmiany w leasingu powodują, że zakup drogiego auta stanie się w wielu przypadkach nieopłacalny. Stało się to przez “rozszerzenie” limitu na niezamortyzowaną wartość samochodu. Leasing może być częściowym rozwiązaniem tego problemu. Jeżeli bowiem do końca 2018 r. sprzedaliśmy samochód, który nie był w pełni zamortyzowany, to ta jego część stawała się kosztem uzyskania przychodu i nie była objęta limitem.

Tymczasem, zmiana w ustawie wprowadziła, że kosztem przy sprzedaży samochodu osobowego może być wydatek poniesiony na jego nabycie tylko w części nieprzekraczającej limitu i dodatkowo pomniejszony o dokonane już odpisy amortyzacyjne.

Oznacza to mniej więcej tyle, że kupując drogi samochód i sprzedając go, np. po roku, zapłacimy potężny podatek.

Powyższa regulacja powoduje, że leasing samochodu kosztującego więcej niż 150 tys. zł jest nadal korzystniejszym rozwiązaniem niż zakup.