Wcześniejsza spłata kredytu – sprawdzamy, czy warto spłacić zobowiązanie przed czasem

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wcześniejsza spłata kredytu to dobry pomysł, jeśli chcemy się wcześniej pozbyć zobowiązań, które nad nami wiszą. Jednak nie zawsze rozwiązanie to się opłaca. W sytuacji, gdy w umowie mamy zapisaną niekorzystną prowizję, lepiej się wstrzymać ze skróceniem terminu spłaty.

Wcześniejsza spłata kredytu – kiedy takie rozwiązanie jest możliwe?

Kiedy możliwe jest wcześniejsze spłacenie kredytu? Tak naprawdę każdy konsument ma do tego prawo. Nie zawsze jednak będzie to rozwiązanie korzystne dla kredytobiorcy, ponieważ wcześniejsza spłata kredytu może się wiązać z prowizjami dla kredytodawcy.

Z czym się wiąże wcześniejsza spłata kredytu?

Aby sprawdzić, czy wcześniejsza spłata kredytu będzie opłacalna, najlepiej wczytać się w warunki umowy kredytowej. W tabeli opłat i prowizji znajdziemy szczegółowo rozpisane wszystkie sytuacje, w których kredytodawca może nam naliczyć dodatkowe opłaty. Często przedterminowa spłata jest jedną z nich!

Aby uchronić się przed stratami, banki często zawierają w umowie wpis o prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty. Prowizja taka może wynosić od 0,5% do nawet 3% powziętego zobowiązania. Warto więc oszacować, czy jakiekolwiek nadpłacenie kredytu lub jego spłata w całości się opłaci.

Prowizja pobierana przy wcześniejszej całkowitej spłacie kredytu lub przy spłacie częściowej może wynosić od 0% (takie prowizje stosuje Bank Millenium oraz ING Bank Ślaski), do 2% (z taką prowizją możemy się spotkać np. w Citi Handlowy).

Dlaczego warto spłacić kredyt wcześniej?

Wcześniejsza spłata zobowiązania, o ile się opłaca, niesie za sobą wiele korzyści, takich jak:

  • Poprawa zdolności kredytowej kredytobiorcy,
  • Poprawa komfortu psychicznego w związku z uregulowaniem zobowiązań,
  • Objęcie zakupionego na kredyt mieszkania na własność.

Rozwiązanie to zwiększa szanse na otrzymanie kolejnych kredytów lub pożyczek. Pozwala także zaoszczędzić kilkaset tysięcy złotych. Aby upewnić się co do tego, że opcja ta jest opłacalna, najlepiej przejrzeć dokładnie umowę i obliczyć całościowy koszt kredytu, z kilkoma różnymi wariantami spłaty.

PAMIĘTAJ: jeśli zastanawiasz się nad tym, by spłacić kredyt przed terminem, warto skontaktować się z konsultantem z biura kredytodawcy. Na wniosek kredytobiorcy konsultant powinien przeliczyć koszty kredytu w sytuacji, gdy dojdzie do wcześniejszej spłaty zobowiązania.