Uprawnienia G1, G2, G3 – czym się różnią?

2019.04.06

2 minuty i 10 sekund

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Uprawnienie G1 czyli elektryczne
  • Uprawnienia G2
  • Uprawnienia G3
  • Kto może uzyskać Uprawnienia G1, G2 i G3?
Niniejszy artykuł pod tytułem Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nie wiesz czym się różnią uprawnienia G1, G2 i G3? I o co właściwie w nich chodzi? Pomożemy Ci rozwiać tajemnice znaczenia tych uprawnień.

Każde te uprawnienia można zrobić, dzięki SEP – Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. Są one uznawane za najważniejsze uprawnienia, które musi posiadać elektryk. Można je zdobyć za ukończenie szkolenia i zdania pozytywnie egzaminu państwowego. Dzięki uprawnieniom można używać specjalistycznych urządzeń pod określonym napięciem, jak również pracować w określonych warunkach. Co to są uprawnienia G1, G2 i G3? Pierwsze to uprawnienia elektryczne, drugie energetyczne, a ostatnie gazowe.

Uprawnienie G1 czyli elektryczne

Do kursów i uprawień typu G1 może przystąpić każdy pracownik, który zajmuję się eksploatacją, instalacją i dozorem sieci, jak również urządzeń elektrycznych w zakresie ich montażu, obsługi, renowacji, konserwacji czy pomiarowych. Do urządzeń, które wytwarzają, przesyłają i przetwarzają, a do których uprawnia G1 to:

  • Sieci urządzeń i instalacji o napięciu powyżej 1kV i poniżej
  • Zespoły prądotwórcze
  • Urządzenia elektrochemiczne, oraz takie przeznaczone do elektrolizy
  • Sieci trakcyjn
  • Oświetlenie uliczne

Uprawnienia G2

w takich uprawnieniach bierze się pod uwagę osoby, które zajmują się dozorem i instalacją sieci cieplnych. Uprawnienia G2 dotyczą obsługi m.in kotłów parowych, kotłów wodnych i przemysłowych, sieci i instalacji cieplnych, jak również sprężarek itd. Na podstawie wiedzy kursanta komisja przyznaje mu uprawnienia w obsłudze, konserwacji, remontów i montażu.

Uprawnienia G3

Kursy G3, czyli jak już wyżej zostało wspomniane kurs gazowy jest dla osób, które zajmują się nadzorem urządzeń, eksploatacją, instalacji i sieci gazowych obejmujących zakres konserwacji, obsługi i remontu. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą odnowić uprawnienia gazowe lub je uzyskać. Uprawnienia G3 zezwalają na obsługę urządzeń do magazynowania paliw gazowych, przemysłowych odbiorników paliw gazowych powyżej 50kV, turbin gazowych oraz urządzeń i instalacji gazowych.

Kto może uzyskać Uprawnienia G1, G2 i G3?

Aby uzyskać uprawnienie kwalifikacyjne nie musisz mieć skończonej żadnej technicznej szkoły. Wystarczy po prostu udać się na egzamin państwowy. Jeśli jednak twoja wiedza nie jest na tyle obszerna możesz zasięgnąć szkolenia w firmach, które się w tym specjalizują. Po kilu dniach takiego szkolenia przystępujesz do egzaminu.

Każde z tych uprawnień musisz odnawiać co 5 lat. Przede wszystkim jeśli wykonujesz prace na rzecz konsumentów, małych i średnich przedsiębiorstw.