Jak pozyskać środki na pierwszy biznes?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wielu z nas marzy o posiadaniu własnej działalności gospodarczej. Niektórzy mają nawet niezły pomysł, ale zastanawiają się jak pozyskać środki na pierwszy biznes. No właśnie, skąd wziąć pieniądze, kiedy na koncie pustki – podpowiadamy w niniejszym artykule.

Jak pozyskać środki na pierwszy biznes?

Rządowe programy pomocowe

Wystarczy tylko poszukać. Istnieje wiele programów rządowych oferujących wsparcie dla nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw, czy start-upów. W 2019 roku pomocy można szukać między innymi w programach:

  • „Wsparcie w starcie”
  • „Platformy startowe”
  • „PRF Biznes FIZ”

Dotacje na start

O tym sposobie pomocy słyszał chyba każdy, nowy przedsiębiorca liczyć może na wsparcie pomocowe z Urzędu Pracy w kwocie około 26 tysięcy złotych. Wystarczy tylko spełnić warunki programu oraz napisać i przedstawić biznesplan.

Power UP!, czyli konkurs dla start-upów

Jest to najprostsza forma uzyskania dofinansowania. W odpowiednim czasie należy zgłosić kandydaturę konkursową i opisać swój pomysł. Autorzy najlepszych rozwiązań zapraszani są na spotkania branżowe, gdzie można zdobyć sieć kontaktów. Zwycięzca zaś otrzymuj 50 tysięcy euro (około 230 tysięcy złotych) nagrody.

Fundusze Venture Capital

Młode, dobrze rokujące start-upy mogą liczyć na szybkie wykupienie akcji przez prywatnych inwestorów. To oni pokierują późniejszym rozwojem raczkującej firmy, przewidując niebagatelny zysk w nie tak odległym horyzoncie czasu.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Program ten oferuje możliwość przetestowania pomysłów biznesowych, bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. W dodatku zapewnia wsparcie księgowe, prawne oraz szeroko pojęte doradztwo biznesowe.

Anioły Biznesu

Na rodzimym rynku to m.in. Wschodnia i Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu czy Amber Invest. Są to przedsiębiorstwa, które w zamian za udzielone wsparcie finansowe przejmują część lub większość akcji firmy. Spodziewają się przy tym wysokich zysków, ze sprzedaży oferowanej innowacyjnej usługi czy produktu.

Wsparcie rodziny czy przyjaciół

W początkowej fazie rozwoju przedsiębiorstwa każda ilość gotówki znajdzie swoje przeznaczenie. Warto więc zastanowić się nad możliwością pożyczenia pewnej kwoty pieniędzy od ludzi nam najbliższych. Nie będzie to wiążało się z wymogiem comiesięcznej spłaty rat obciążonych odsetkami.

Oczywiście źródłem finansowania działalności gospodarczej może być także kapitał własny bądź uzyskany z pożyczek czy kredytów. Jednakże ciężko, szczególnie na początku kariery zawodowej posiadać dużą ilość gotówki, natomiast zadłużenie, nawet na niewielki procent, nie wydaje się dobrym pomysłem.