Składki ZUS 2020 – przygotuj się na zmiany!

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Składki ZUS 2020 – nadciągają duże zmiany! W porównaniu z poprzednim rokiem osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, będą płacić wyższe składki o prawie 10%. Ile dokładnie wyniosą składki? Zapraszamy do lektury!

Składki ZUS 2020 – ile wynosi przeciętne wynagrodzenie przedsiębiorcy w Polsce?

Kilka dni temu polski rząd przyjął założenia do projektu budżetu na przyszły rok. Dokument ten zawiera między innymi informacje o prognozowanym przeciętnym wynagrodzeniu miesięcznym polskich przedsiębiorców. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów, polskie firmy będą zarabiać w przyszłym roku miesięcznie ponad 5200 złotych. Co to oznacza? Wyższe składki w 2020 roku!

Składki ZUS wzrosną o prawie 10%

Podstawę wymiaru składek ZUS stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Wraz ze wzrostem prognozowanych wynagrodzeń wzrosną więc także kwoty składek ZUS 2020. Wstępne szacunki pokazują, że ich wartość wzrośnie o prawie 10%!

Oto szacowane zmiany w składkach ZUS

  • Składka emerytalna – jej wysokość wzrośnie o 54 złote i wyniesie 612,19 złotych,
  • Składka rentowa – jej wysokość wzrośnie o 22 złote i wyniesie 250,90 złotych,
  • Składka chorobowa – jej wysokość wzrośnie o prawie 7 złotych i wyniesie 76,84 złotych,
  • Składka wypadkowa – wzrośnie o prawie 5 złotych i wyniesie 52,37 złotych.

Do tego należy doliczyć jeszcze składkę na Fundusz Pracy, której prognozowany wzrost to ponad 6 złotych (wyniesie ona 76,84 złotych). Od składki tej można odstąpić w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie posiada innych tytułów do ubezpieczenia społecznego (takich jak umowa o pracę, umowa zlecenie). W sumie składki ZUS 2020 będą o prawie 95 złotych wyższe niż w roku ubiegłym!

Pełne składki ZUS (bez składki zdrowotnej) wyniosą ponad 1060 złotych

Jak donosi zus.pox.pl, na dzień dzisiejszy nie znamy wysokości składki zdrowotnej, składka ta jest liczona oddzielnie, a jej kwota zostanie podana z początkiem 2020 roku. Można zakładać, że będzie ona wynosić ponad 370 złotych. Pełne składki ZUS od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku wyniosą ponad 1060 złotych, jeśli dodamy do tego składkę zdrowotną, łączna wartość składek wyniesie ponad 1440 złotych miesięcznie. Co na to przedsiębiorcy? Jesteście zszokowani wzrostem składek, czy byliście gotowi na te zmiany?

Spodobał Ci się ten artykuł? Sprawdź także: Zmiany w leasingu i amortyzacji kosztów – co warto wiedzieć?