Samochody elektryczne – które modele można kupić w Polsce?

2019.10.25

2 minuty i 1 sekund

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Samochody elektryczne – ile kosztuje eksploatacja elektryka?
  • Ile kosztuje samochód elektryczny?
  • Samochody elektryczne - które modele można kupić w Polsce?
Niniejszy artykuł pod tytułem Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Mówi się, że samochody elektryczne to pojazdy dla firm oraz osób zamożnych, ze względu na ich wysokie ceny. Eksploatacja takich aut jest jednak o wiele tańsza niż w przypadku tradycyjnych benzyniaków. Które modele elektryków są dostępne (i popularne) w Polsce? Sprawdźmy!

Samochody elektryczne – ile kosztuje eksploatacja elektryka?

Portal Na Prąd kalkulował jakiś czas temu, ile kosztuje jeżdżenie samochodami wyposażonymi w silniki elektryczne. Według ich kalkulacji przy przejechaniu 100 km właściciel samochodu elektrycznego wydaje jedynie 10 złotych. Kalkulacje te zostały potwierdzone przez Elektrowóz. Zwolennicy samochodów elektrycznych przekonują więc, że eksploatacja takich pojazdów jest o wiele tańsza niż w przypadku tradycyjnych aut. Jak to wygląda z kosztami związanymi z ich zakupem?

Ile kosztuje samochód elektryczny?

Za najtańszy samochód elektryczny zapłacimy obecnie ponad 96 tysięcy złotych. Najdroższym elektrykiem jest niezmiennie Tesla. Auta te mogą kosztować nawet do 400 tysięcy złotych!

Samochody elektryczne – które modele można kupić w Polsce?

W Polsce można nabyć wiele różnych marek samochodów elektrycznych. Począwszy od najdroższych, czyli Tesli X i S, których cena przekracza 350 tysięcy złotych, przez nieco tańsze Jaguary I-Pace i Audi e-tron, po bardzo popularnego Nissana Leaf oraz BMW i3. To ostatnie zostało w samym tylko 2019 roku wykupione w ilości 500 sztuk przez Innogy. Firma ta uruchomiła pierwszy w Polsce elektryczny car sharing. W ramach tej usługi klienci mogą wypożyczać samochody elektryczne na minuty. Trzeba przyznać, że flota samochodów Innogy jest imponująca i stawia ideę carsharingu na zupełnie nowym, ekologicznym poziomie.

Inne modele samochodów elektrycznych, które są dostępne w Polsce to:

  • Hyundai Kona Electric – to ciekawa propozycja dla osób, którym zależy na dwóch wersjach napędowych,
  • Mercedes EQC – to pierwszy w pełni elektryczny SUV od Mercedesa.

Infrastruktura elektryczna w Polsce wciąż rośnie, przybywa nie tylko stacji ładowania i firm oferujących wynajem elektryków, ale i także zwolenników takich aut. Czy wkrótce będą stanowić one większość pojazdów na polskich drogach? Eksperci nie są aż tak optymistycznie nastawieni, ale podkreślają, że choć daleko nam do takich krajów jak Szwecja czy Norwegia (gdzie kupowane są ogromne ilości elektryków rocznie), elektro mobilność w Polsce wciąż rośnie.