Pożyczka dla firmy na finansowanie dowolnego celu – skąd wziąć pieniądze?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Każdy kto prowadził swoją działalność, wie, że w dużej mierze wiąże się to z zaciąganiem kredytów. Potrzebne są niemal na każdym etapie. Pożyczka dla firmy może nam się przydać do finansowania dowolnego celu. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Pożyczka dla firmy – pomoże nam kredyt obrotowy

Czym jest kredyt obrotowy? To pożyczka dla firmy, która służy właśnie finansowaniu wydatków związanych z bieżącą działalnością naszego biznesu. Możemy się o niego starać, gdy potrzebujemy pieniędzy na zakup towaru, wyposażenia, nowych maszyn, czy środków produkcji. Kredyt obrotowy jest bardzo przydatnym narzędziem i cieszy się popularnością szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw.

Warianty kredytu obrotowego

Kredyt na rachunku bieżącym

Standardowo przyznaje się go na okres 12 miesięcy, ale można znaleźć oferty o nawet trzykrotnie dłuższym przedziale czasowym. Polega on na tym, że przedsiębiorcy przyznawany jest pewien limit zadłużenia. Gdy nie mamy w danym momencie pieniędzy, możemy z niego skorzystać. Dużą zaletą jest to, że nie musimy przekazywać bankowi informacji, na jaki cel konkretnie potrzebujemy środków finansowych.

Kredyt na rachunku kredytowym

W tym rozwiązaniu musimy przedstawić w banku nasz biznesplan, w którym szczegółowo opiszemy cel naszej pożyczki. Pieniądze musimy przeznaczyć, zgodnie z tym, co ustaliliśmy. Jeżeli wydamy je na inny cel, bank może zażądać natychmiastowego zwrotu pieniędzy oraz nałoży na nas karę.

Kredyt obrotowy – na jakich warunkach?

Kredyt obrotowy możemy zaciągnąć nie tylko w polskiej walucie, ale także w euro, dolarach czy frankach szwajcarskich. Wysokość pożyczki zależy od indywidualnej umowy, nie da się jej więc uśrednić. Zależy ona w dużej mierze od bieżącej sytuacji naszej firmy i jej prognozach na przyszłość. Nie bez znaczenia jest też nasz staż na rynku.

Na wysokość kredytu może wpłynąć to, czy mamy jakieś zabezpieczenie (np.nieruchomość). Niektóre banki wręcz jej wymagają. Oprocentowanie plasuje się na poziomie ok. 10% rocznie (ale może też być wyższe!

Wady i zalety kredytu obrotowego

Zalety:

  • taka pożyczka dla firmy pozwala na regulowanie bieżących zobowiązań firmy
  • ma długi okres kredytowania
  • może być wielokrotnie spłacany i uruchamiany
  • wybieramy czy chcemy dostać pieniądze jednorazowo, czy w ratach
  • możemy negocjować z bankiem wysokość marży i niektórych kosztów kredytu.

Wady:

  • zwykle, aby wziąć kredyt, musimy mieć konto w danym banku
  • przedsiębiorstwa o mało stabilnej sytuacji finansowej nie mają szans na takie zobowiązanie
  • pożyczka dla firmy jest przyznawana dla przedsiębiorstw ze stażem dłuższym niż 12 miesięcy
  • jest to dość drogi produkt finansowy- oprocentowanie może wynosić od 8 do kilkunastu procent w skali roku
  • banki zwykle wymagają zabezpieczenia kredytu

Kredyt obrotowy z pewnością jest narzędziem pomocnym dla przedsiębiorców. Niejednokrotnie może uratować ją w sytuacjach określanych potocznie mianem „podbramkowych”. Mądrze wykorzystany może być także drogą do efektywnego rozwoju firmy i zwiększenia jej przychodów.