
Uprawnienia G1, G2, G3 – czym się różnią?
Każdy kto prowadził swoją działalność, wie, że w dużej mierze wiąże się to z zaciąganiem kredytów. Potrzebne są niemal na każdym etapie. Pożyczka dla firmy może nam się przydać do finansowania dowolnego celu. Co powinniśmy o niej wiedzieć?
Czym jest kredyt obrotowy? To pożyczka dla firmy, która służy właśnie finansowaniu wydatków związanych z bieżącą działalnością naszego biznesu. Możemy się o niego starać, gdy potrzebujemy pieniędzy na zakup towaru, wyposażenia, nowych maszyn, czy środków produkcji. Kredyt obrotowy jest bardzo przydatnym narzędziem i cieszy się popularnością szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw.
Standardowo przyznaje się go na okres 12 miesięcy, ale można znaleźć oferty o nawet trzykrotnie dłuższym przedziale czasowym. Polega on na tym, że przedsiębiorcy przyznawany jest pewien limit zadłużenia. Gdy nie mamy w danym momencie pieniędzy, możemy z niego skorzystać. Dużą zaletą jest to, że nie musimy przekazywać bankowi informacji, na jaki cel konkretnie potrzebujemy środków finansowych.
W tym rozwiązaniu musimy przedstawić w banku nasz biznesplan, w którym szczegółowo opiszemy cel naszej pożyczki. Pieniądze musimy przeznaczyć, zgodnie z tym, co ustaliliśmy. Jeżeli wydamy je na inny cel, bank może zażądać natychmiastowego zwrotu pieniędzy oraz nałoży na nas karę.
Kredyt obrotowy możemy zaciągnąć nie tylko w polskiej walucie, ale także w euro, dolarach czy frankach szwajcarskich. Wysokość pożyczki zależy od indywidualnej umowy, nie da się jej więc uśrednić. Zależy ona w dużej mierze od bieżącej sytuacji naszej firmy i jej prognozach na przyszłość. Nie bez znaczenia jest też nasz staż na rynku.
Na wysokość kredytu może wpłynąć to, czy mamy jakieś zabezpieczenie (np.nieruchomość). Niektóre banki wręcz jej wymagają. Oprocentowanie plasuje się na poziomie ok. 10% rocznie (ale może też być wyższe!
Zalety:
Wady:
Kredyt obrotowy z pewnością jest narzędziem pomocnym dla przedsiębiorców. Niejednokrotnie może uratować ją w sytuacjach określanych potocznie mianem „podbramkowych”. Mądrze wykorzystany może być także drogą do efektywnego rozwoju firmy i zwiększenia jej przychodów.