
Uprawnienia G1, G2, G3 – czym się różnią?
Początki nigdy nie są proste. A już tym bardziej początki na rynku pracy. Szukając swojej pierwszej posady, napotykamy się z pewnym paradoksem: nie możemy znaleźć pracy bez doświadczenia, ale nie możemy też go zdobyć, nie pracując. Wydawałoby się, że jest to sytuacja patowa. Ale z całą pewnością nie bez wyjścia. Podpowiadamy jak znaleźć pracę bez doświadczenia!
Siedzenie z założonymi rękami i narzekanie, na czym to ten świat stoi, nic nie da. Musimy cały czas się kształcić, aby zdobyć posadę naszych marzeń. Pomogą nam w tym kursy, warsztaty, zwieńczone otrzymaniem dyplomu bądź certyfikatu (bardzo dobrze wyglądającego w CV!).
Zastanówmy się też, czy nie powinniśmy się wybrać na studia. Otrzymamy tam wiedzę, narzędzia, którymi będziemy mogli się posługiwać, a także zdobędziemy kontakty, które pomogą nam w osiągnięciu celu.
Powinniśmy nauczyć się wszystkiego, co związane jest z naszym przyszłym zawodem. Pomoże nam to w dobrym zaprezentowaniu się na rozmowach kwalifikacyjnych. Aby stać się ekspertem w dziedzinie, udzielajmy się na forach, czytajmy blogi, czy też bardziej tradycyjnie- książki, które zapoznają nas z podstawowymi zagadnieniami. Ponadto, dowiedzmy się wszystkiego, co związane jest z firmą, do której chcemy się dostać. Poznajmy konkurencję i pomyślmy nad kreatywną odpowiedzią, dlaczego to właśnie tutaj chcielibyśmy pracować.
Musimy być obiektywni i celować w stanowiska, które odpowiadają naszym kwalifikacjom. Dopiero zaczynamy przygodę z rynkiem pracy, dlatego musimy zastanowić się, czy sprostamy przedstawianym wymaganiom.
Nie od razu bowiem musimy być menadżerami. Zdobyć doświadczenie możemy, zaczynając jakąkolwiek pracę. Nawet niepowiązane branże mogą nam się przydać w przyszłości. Pracując w fast foodzie, uczymy się precyzyjności, zarządzania swoim czasem, czy podejścia do klienta. Każda z prac będzie naszym atutem, który przyda się w przyszłości.
Dodatkowo możemy spróbować dostać się na staż. Staże zwykle są bezpłatne bądź wynagrodzenie jest dosyć niskie. Jest to jednak świetna opcja na zdobycie doświadczenia już bardziej specjalistycznego. Poza tym, jeżeli się sprawdzimy, możemy dostać ofertę zostania w firmie po zakończonym stażu.
CV to nasza wizytówka. Zanim firma zaprosi nas na spotkanie, zobaczy to, jak się prezentujemy na papierze. Dodajmy profesjonalne zdjęcie, wybierzmy estetyczny wzór i napiszmy o wszystkim, co może przydać się w naszej przyszłej pracy. Ważne są nie tylko dyplomy zawodowe, ale także nasze zainteresowania i umiejętności.
Zadbajmy o dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Ubierzmy się schludnie i elegancko. Przygotujmy jasne i zwięzłe odpowiedzi na podstawowe pytania. Musimy pokazać siebie z jak najlepszej strony. Spróbujmy zabłysnąć umiejętnościami, które posiadamy, czy zainteresowaniami, które nas wyróżniają. Dodajmy kilka słów o otrzymanej edukacji, a na pewno nasi odbiorcy spojrzą na nas przychylnym krokiem.
Nie poddawajmy się za szybko. Wysyłajmy CV, chodźmy na rozmowy kwalifikacyjne. Próbujmy różnych sposobów, aby spełnić swoje zawodowe marzenia!