Jak uchronić komputer przed niechcianym kopaniem kryptowalut

2019.06.10

1 minuta i 42 sekunda

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Jak uchronić komputer przed niepożądanym kopaniem kryptowalut? Czym jest cryptojacking?
  • Po czym poznać, że nasz komputer jest wykorzystywany do kopania kryptowalut?
  • Jak uchronić komputer przed niechcianym kopaniem kryptowalut?
Niniejszy artykuł pod tytułem Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jednym z nowych zagrożeń w sieci jest tzw. cryptojacking. Zjawisko to polega na kopaniu kryptowalut za pomocą czyjegoś komputera, bez wiedzy właściciela. Jak uchronić komputer przed niechcianym kopaniem kryptowalut?

Jak uchronić komputer przed niepożądanym kopaniem kryptowalut? Czym jest cryptojacking?

Cryptojacking, czyli kopanie kryptowalut, polega na porwaniu mocy obliczeniowej urządzeń użytkowników po to, by wydobyć wirtualną walutę na rzecz cyberprzestępców. Zjawisko to rozprzestrzeniło się w szczególności w roku 2018.

Nabrać się nie jest trudno. Koparka kryptowalut może się uruchamiać wraz ze wtyczką do przeglądarki internetowej. Takie malware może zostać wysłane do nas mailem lub kliknięte omyłkowo w trakcie przeglądania artykułów w sieci.

Po czym poznać, że nasz komputer jest wykorzystywany do kopania kryptowalut?

Użytkownicy komputera mogą zauważyć efekty cryptojackingu dopiero po jakimś czasie. Najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o tym, że nasz komputer jest wykorzystywany przez nieupoważnioną do tego osobę, to:

  • Podejrzane procesy działające w tle,
  • Nieznaczne spowolnienie działania komputera,
  • Wykorzystywanie zbyt dużej pamięci przez przeglądarkę internetową,
  • Duże obciążenie procesora, mimo iż nie korzystamy z wielu aplikacji.

Jak uchronić komputer przed niechcianym kopaniem kryptowalut?

Jak uchronić komputer przed niechcianym kopaniem kryptowalut? Przede wszystkim warto zainstalować dobrej jakości oprogramowanie antywirusowe i antymalwarowe. Przydadzą się także dodatkowe wtyczki do przeglądarki internetowej, które zablokują dostęp do naszego komputera niepowołanym aplikacjom i użytkownikom. Do takich narzędzi należy np. rozszerzenie NoCoin.

Twórcy przeglądarki Opera stworzyli jakiś czas temu narzędzie do kontroli ochrony – Cryptojacking test. Wystarczy uruchomić skrypt, by dowiedzieć się, czy komputer jest narażony na nieuprawniony cryptojacking.

Najnowsze wersje przeglądarek internetowych mają już wbudowany automatyczny system ochrony przed kryptowalutami. Także najnowsze oprogramowanie antywirusowe, np. Avast, czy Kaspersky je posiada. Aby uniknąć zagrożenia, należy pamiętać o aktualizowaniu sterowników, przeglądarki internetowej, a także używanych programów. Jedynym sposobem na skuteczną ochronę jest wykrycie niebezpieczeństwa na czas.