Inwestowanie w stare kamienice – czy to się opłaca?

2019.06.27

2 minuty i 0 sekund

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Inwestowanie w stare kamienice – w które nieruchomości warto inwestować?
  • Inwestowanie w stare kamienice – czy to się opłaca?
Niniejszy artykuł pod tytułem Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak zoptymalizować swój czas pracy i działać skuteczniej? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Eksperci podają, że aby wejść na rynek inwestycji nieruchomościowych, należy zarabiać miesięcznie minimum 4000 – 5000 złotych. W co warto inwestować? Czy inwestowanie w stare kamienice się opłaca?

Inwestowanie w stare kamienice – w które nieruchomości warto inwestować?

Ceny mieszkań w Polsce wciąż rosną, a mimo to nie ubywa na nie chętnych. Rynek nieruchomości rozwija się bardzo dynamicznie i w naszym kraju nie brakuje inwestorów chętnych, by zakupić daną nieruchomość, a następnie ją wyremontować i odsprzedać lub wynająć z zyskiem.

W które nieruchomości warto inwestować? Dużym powodzeniem cieszą się mieszkania typu Premium – luksusowe apartamenty są wynajmowane w sezonie turystom i przyjezdnym, po cenach, które, mimo iż dla wynajmującego są bardzo atrakcyjne, generują również wysoki dochód dla właściciela.

Równie modne są zwykłe lokale, zlokalizowane na nowych osiedlach mieszkalnych lub w centrach turystycznych, a także obiekty hotelowe i mini-hotele i aparthotele. Inwestowanie w nieruchomości nie jest pozbawione ryzyka, ale przy odrobinie szczęścia, w połączeniu z analitycznym myśleniem, z wkładem własnym i rozeznaniem na rynku może się bardzo opłacić. Dobrym przykładem jest inwestowanie w stare kamienice.

Inwestowanie w stare kamienice – czy to się opłaca?

Jak podają eksperci od nieruchomości, rekonstrukcja przedwojennych budynków, zwłaszcza takich, które zlokalizowane są w centrum miasta, może się opłacić. Próg wejścia w taką inwestycję jest bardzo wysoki i wynosi ponad milion euro, ale przychody z takiej działalności mogą osiągnąć zawrotną wysokość.

Rekonstrukcja kamienic, a następnie ich odsprzedawanie, to nisza, która ostatnio zyskuje na popularności w środowisku inwestorskim. Zanim jednak inwestor przystąpi do realizacji swojego pomysłu, warto sprawdzić kilka rzeczy.

O czym należy pamiętać? Aby inwestycja się opłaciła:

  • remont kamienicy musi być opłacalny,
  • budynek nie może być objęty ochroną konserwatorską (najlepiej, żeby nie był, ale nie jest to warunek konieczny, w ten sposób można uniknąć wielu uciążliwych formalności),
  • okolica, w której znajduje się kamienica, powinna być bezpieczna i atrakcyjna dla potencjalnych najemców,
  • stan techniczny budynku musi być dobry, a stosowane metody ogrzewania ekonomiczne lub możliwe do zmodernizowania.

Jeśli kamienica spełnia powyższe punkty i inwestor posiada środki i duży wkład własny, nie ma się nad czym zastanawiać!