Bitcoin to nie tylko forma wirtualnej inwestycji. To także alternatywny środek płatniczy. Gdzie w Polsce można zapłacić bitcoinem? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Gdzie w Polsce można zapłacić bitcoinem? Czym jest bitcoin?
Bitcoin to wirtualna waluta (kryptowaluta), wprowadzona do obiegu w 2009 roku. Jej twórcą jest Satoshi Nakamoto. Rynek płatności kryptowalutą rozwija się bardzo prężnie w wielu krajach, w Szwajcarii bitcoin jest traktowany jako zwykła waluta. W Polsce również takie transakcje są także dozwolone w niektórych miejscach. Cyfrowe pieniądze respektują sklepy internetowe, duże korporacje, producenci elektroniki, punkty usługowe i firmy informatyczne.
Korzystanie z płatności kryptowalutą nie różni się od płacenia innymi środkami płatniczymi. Najpierw należy uprzedzić sprzedawcę, że płatność będzie dokonywana za pomocą waluty BitCoin. Następnie wystarczy skorzystać ze specjalnego terminala i zeskanować kod QR portfela z wirtualną walutą. Gdzie w Polsce można zapłacić bitcoinem? Takich punktów w naszym kraju jest zaledwie kilkadziesiąt.
Gdzie w Polsce można zapłacić bitcoinem?
Posiadacze wirtualnej waluty mogą sprawdzić listę miejsc, w których dostępne są płatności bitcoinem na mapie coinmap.org. Punkty, które najbardziej się rzucają w oczy, gdy przybliżymy mapę na obszarach Polski, to Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Szczecin oraz Bydgoszcz. W tych miastach znajduje się najwięcej miejsc, które respektują wirtualną walutę.
W samej Warszawie znajdziemy ponad 40 punktów, gdzie można zapłacić bitcoinem.
Są to np.:
- MiTo art. Cafe.books,
- Punkt wymiany bitcoinów na ul. Świętokrzyskiej,
- Hotel DolceVita,
- Sklep Xiaomi Outlet,
- Restauracja White Burger.
Z kolei w Krakowie bitcoinem można zapłacić w:
- Sklepie dla graczy Game Over,
- Pubie Dziewiątka,
- Biurze Tłumaczeń POLYLAND.
Bitcoin – kontrowersje
Spośród wszystkich krajów świata, pierwszym, który zakazał używania bitcoinów, jest Tajlandia. Na terenie Tajlandii zabronione jest:
- Kupowanie bicoinów,
- Sprzedawanie bitcoinów,
- Kupowanie usługi towarów za bitcoiny,
- Wysyłanie bitcoinów do osób znajdujących się poza obszarem Tajlandii,
- Wysyłanie bitcoinów do osób znajdujących się na terenie Tajlandii.
Kontrowersyjną kwestią wciąż pozostaje wydobywanie (kopanie) kryptowalut. Urządzenia kopiące kryptowaluty pobierają duże ilości prądu i generują znaczne ilości ciepła. Kopanie kryptowalut z użyciem cudzego komputera może przyczynić się do nadmiernej eksploatacji cudzego mienia, bez wiedzy właściciela.