
Uprawnienia G1, G2, G3 – czym się różnią?
Szukając pracy i czytając wymogi na poszczególne stanowiska widzimy najczęściej zapis: „poszukujemy osób z przynajmniej 5 letnim doświadczeniem na podobnym stanowisku”. Ale co zrobić, kiedy mamy 20 lat i praktycznie zerową praktykę? Jak zdobyć doświadczenie zawodowe – podpowiadamy w poniższym artykule.
Znalezienie pierwszej pracy nie są łatwe. Na początku kariery zawodowej większość z aplikantów, w poszukiwaniu szybkiego źródła zarobku, musi zadowolić się czymś mało interesującym. Najłatwiej znaleźć pracę w gastronomii czy w sklepie, ale przecież nie chodzi o to by zadowolić się mało wymagającą pracą, często nawet fizyczną. W poniższym artykule podpowiemy, jak zdobyć doświadczenie zawodowe w trakcie nauki czy studiów.
Samorząd Studentów, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Związek Harcerstwa Polskiego, rozmaite koła naukowe czy zainteresowań… wybierać jest w czym. Czlonkowstwo w jednej z wyżej wymienionych organizacji uczy współpracy, kompromisów, a także pracy w zespole i odpowiedzialności przy organizacji i realizacji rozmaitych projektów. Osoby takie pokazują zaangażowanie w życie Uczelni. Większość z tych działań prowadzona jest nieodpłatnie. Nagrodą będzie natomiast odpowiedni Certyfikat członkostwa od Dziekana, o korzyściach interpersonalnych nie wspominając.
Ofert nieodpłatnego wolontariatu jest wiele. Musimy unikać tych trwających np. 3 miesiące lub pół roku, gdzie wolontariusz wykonuje nieodpłatnie zadania zatrudnionego na pół etatu pracownika. Nie mniej jednak, z wolontariatu otrzymamy doświadczenie pracy na stanowisku biurowym czy administracyjnym.
Jest to kolejny sposób zdobycia doświadczenia zawodowego. Mogą odbywać się w formie płatnej lub nieodpłatnej. Niektóre firmy poszukują praktykantów przez cały rok, a w ogłoszeniach widnieje informacja, że po upływie np. 3 miesięcy najlepszym zostanie zaproponowane stanowisko pracy.
Duże międzynarodowe firmy poszukują ludzi do pracy. Rekrutacja trwa ciągle i nieprzerwanie. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, kiedy pracować możemy tylko na część etatu. W czasie wolnym możemy chodzić do pracy, zdobywać doświadczenie zawodowe i jednocześnie np. studiować dziennie.
Możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego jest wiele. Należy jednak uważać na firmy, które znane są z szukania oszczędności w postaci zatrudniania nieodpłatnie wolontariuszy. Należy liczyć się również z faktem, że za praktyki, wolontariat czy działalność w organizacjach studenckich nie otrzyma się żadnego wynagrodzenia. Jedno jest pewne – zdobyć tam można wiele przydatnych umiejętności.