
Uprawnienia G1, G2, G3 – czym się różnią?
Każdy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, ma prawo do tzw. urlopu na żądanie. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie, czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?
Każdy pracownik, który jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę ma prawo do czterech dni specjalnego urlop, tzw. urlopu na żądanie. To urlop, który jest przydzielany na wniosek (osobisty, telefoniczny, SMSem lub za pośrednictwem wiadomości e-mail) pracownika, najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. W niektórych sytuacjach jednak pracodawca może się nie zgodzić na przyznanie wolnego dnia.
Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?
W sytuacji, gdy:
Ponieważ urlop na żądanie wynika z Kodeksu pracy i powstał po to, by w sytuacjach nagłych i losowych (takich jak np. śmierć bliskiej osoby, odwołany lot, awaria samochodu lub środków komunikacji) pracownik mógł usprawiedliwić swoją nieobecność, pracodawca, który bezpodstawnie odmówi takiego urlopu, może się spotkać z przykrymi konsekwencjami. Bezpodstawne odmówienie urlopu na żądanie może wiązać się z karą grzywny.
Jeśli planujesz urlop na żądanie, warto pamiętać, o tym, że:
Co w sytuacji, gdy pracodawca milczy, zamiast udzielić pozwolenia na urlop na żądanie? Według Sądu Najwyższego brak wyraźnego sprzeciwu ze strony pracodawcy oznacza, że pracownik może wykorzystać urlop w wymiarze przez niego wskazanym, bez konieczności dopełnienia innych formalności.